A PROGRAMRÓL
A SCIndikátor az ország első tudománykommunikációs mentorprogramja, amely fiatal kutatókat támogat kommunikációs készségeik fejlesztésében.
A kutatóknak világszerte igényük van a tudomány kommunikációjára a laikus közönség felé, amivel igyekeznek eloszlatni azokat az előítéleteket, miszerint a tudósok csak “szenvedélyes, szórakozott különcök fehér köpenyben, akik fura dolgokat művelnek”. Ezzel a céllal indult 2016-ban a SCIndikátor.
A mentorprogramra azok 18-35 éves fiatalok jelentkezhetnek, akik STEM (természettudományos, informatikai, mérnöki, illetve matematikai) területen tanulnak, dolgoznak, kutatnak vagy terveznek kutatni és szeretnének magabiztos előadókká válni. Az ingyenes képzés során személyre szabott mentorálás és csoportos tréningek segítik a benne résztvevőket.
ÍGY ÉPÜL FEL A PROGRAM
A SCIndikátor program során a szakmai zsűri által kiválasztottak mentoroktól, profi előadóktól és szakemberektől tanulhatnak. A tréningeken nemcsak a kommunikációval foglalkoznak, megtudhatják azt is, hogyan kerül a kutatási eredmény a sajtóba, de olyan workshopon is részt vesznek, ahol megtanulhatják a helyes légzéstechnikát, vagy hogy hogyan lehet leküzdeni az izgulást.
Célunk olyan kommunikációs eszközöket a kezedbe adni, melyekkel közérthetően és szórakoztatóan tudsz beszélni tudományos szenvedélyedről.
A mentorprogram végén a döntősök az improvizáció, történetmesélés, előadás- és beszédtechnika fejlesztésével képesek lesznek közérthetően és szórakoztatóan bemutatni kutatásukat, technológiai szenvedélyüket a nagyközönség és a szakmai zsűri előtt.
MENTOROK
A SZERVEZŐ
A program szervezője a Nature-díjas Nők a Tudományban Egyesület (NaTE).
„A SCIndikátor azoknak a kutatóknak segít, akik különböző tudományos felismerések hiteles és pontos forrásai. A szakmájukban eredményes fiatalok a képzés végére készen állnak arra, hogy közérthetően és szórakoztatóan mutassák be tudományos szenvedélyeiket. Elkötelezettek vagyunk azért, hogy a tudomány kijusson a tantermek falain kívül és megmutassa, hogy mennyire izgalmas lehet.”
Szigeti Fanni, a programot szervező Nők a Tudományban Egyesület ügyvezetője.
A Nők a Tudományban Egyesület független nonprofit szervezet, amely 2008-ban indult el azzal a céllal, hogy Magyarországon is legyen olyan egyesület, amely azért dolgozik, hogy a tudományos területeken kizárólag a szakmai kompetenciák döntsenek arról, hogy kik válnak elismertté.